Split Payment od 1 lipca 2018 roku
Split payment czyli podzielona płatność będzie dotyczyć płatności za towar czy usługę zakupiony od podmiotów gospodarczych, która po wejściu w życie nowych regulacji będzie realizowana na dwa odrębne rachunki: wartość netto zakupu będzie standardowo płacona na rachunek bankowy dostawcy, natomiast wartość VAT będzie płacona na specjalne konto dostawcy, rachunek VAT.
Ustawą z dnia 15 grudnia 2017 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2018 r. poz. 62) wprowadzono m.in. zmiany do ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2017 r. poz. 1221 i 2491). Zmiana dotyczy określenia zasad mechanizmu podzielonej płatności (split payment). Istota tego rozwiązania polega na tym, że płatność za nabyty towar lub usługę jest dokonywana w taki sposób, że zapłata odpowiadająca wartości sprzedaży netto jest płacona przez nabywcę na rachunek rozliczeniowy dostawcy, lub jest rozliczana w inny sposób, natomiast pozostała zapłata odpowiadająca kwocie podatku od towarów i usług, jest płacona na specjalny rachunek bankowych dostawcy- rachunek VAT. Mechanizm znajduje zastosowanie wyłącznie do transakcji dokonywanych na rzecz innych podatników, czyli do transakcji B2B i pozostaje bez wpływu na zakupy dokonywane przez konsumentów (nieprowadzących działalności gospodarczej).
W przypadku podatników, którzy będą stosować metodę podzielonej płatności nie będą miały zastosowania regulacje związane ze stosowaniem sankcji, określonych wart. 112b i art. 112c ustawy o VAT oraz nie będą miały zastosowania przepisy o odpowiedzialności solidarnej, zawarte w dziale Xa. Płacenie z zastosowaniem mechanizmu podzielonej płatności będzie jedną z mocniejszych przesłanek dla wykazania, że nabywca dochował należytej staranności zawierając transakcję z kontrahentem, co będzie miało znaczenie dla bezpieczeństwa V AT naliczonego nabywców.
Jeżeli podatnik zdecyduje się na zwrot na rachunek VAT, wówczas taki zwrot będzie dokonany w przyspieszonym terminie (25 dni) bez możliwości przedłużenia tego terminu zwrotu przez naczelnika urzędu skarbowego celem dokonania weryfikacji tego zwrotu.

Możliwe operacje na rachunku Split Payment
-
Przeksięgowania pomiędzy własnymi rachunkami VAT będą możliwe tylko w ramach jednego banku.
-
Przelew z rachunku VAT na inny rachunek nieprzeznaczony do rozliczeń podatkowych, tylko po uzyskaniu zgody Naczelnika Urzędu Skarbowego. Wydanie decyzji może trwać do 60 dni roboczych.
-
Przelewy Split będą realizowane poprzez rachunek bieżący, powiązany z rachunkiem VAT. Wskazanie rachunku VAT w przelewie będzie jednoznaczne z odrzuceniem transakcji.
-
W przelewach Split konieczne będzie wypełnienie dodatkowych pól:
-
Kwota VAT,
-
Numer faktury VAT,
-
ID kontrahenta (np. NIP).
-
Ustawa nie przewiduje możliwości realizacji przelewu Split dla więcej niż jednej faktury jednocześnie.
-
Możliwe będzie składanie przelewów Split w sposób ręczny, a także poprzez import pliku.
Rachunek VAT
Bank dla każdego klienta instytucjonalnego musi prowadzić minimum jeden rachunek VAT. Na życzenie
Klienta Bank może otworzyć więcej niż jeden rachunek VAT.
-
Rachunki VAT będą otwierane i prowadzone przez Bank bezpłatnie.
-
Standardowo rachunki VAT będą nieoprocentowane.
-
Wyciągi do rachunków VAT będą możliwe do generowania w interwałach obecnie dostępnych dla innych rachunków (dziennie, miesięcznie, etc.). Domyślnie w bankowości elektronicznej iPKO biznes będą dostępne wyciągi dzienne.
-
Rachunki VAT będą prezentowane w systemie iPKO biznes. Uprawnienia do tych rachunków ustawia administrator.
-
Numer powiązanego rachunku VAT będzie prezentowany jako pierwsza operacja niefinansowa na wyciągu z rachunku bieżącego.
Przykładowa formatka przelewu

Co oznacza VAT split payment?
Split payment czyli podzielona płatność będzie dotyczyć płatności za towar czy usługę zakupiony od podmiotów gospodarczych, która po wejściu w życie nowych regulacji będzie realizowana na dwa odrębne rachunki: wartość netto zakupu będzie standardowo płacona na rachunek bankowy dostawcy, natomiast wartość VAT będzie płacona na specjalne konto dostawcy, rachunek VAT.
Dobrowolność w stosowaniu do uznania nabywcy
W trakcie prac na regulacjami utrzymano założenie, że stosowanie podzielonej płatności ma być dobrowolne. To nabywca towaru lub usługi będzie podejmował decyzję na jaki rachunek wpłaci wartość VAT wynikającą z otrzymanej faktury – czy jak dotychczas, łącznie z wartością netto, na standardowe konto bankowe sprzedawcy, czy też na specjalny rachunek VAT sprzedawcy. Taką decyzję nabywca będzie podejmować w odniesieniu do każdej faktury z odrębnie.
Jak wyjaśnił wiceminister finansów, sprzedawca będzie mógł zastrzec w umowie z nabywcą, że nie przyjmuje płatności w systemie split payment.
Dokonanie płatności w sposób podzielony będzie niosło ze sobą określone konsekwencje zarówno dla nabywcy jak i dostawcy. Co zyska nabywca przy stosowaniu split payment.
Z uwagi na dobrowolność wyboru przez nabywcę wpłaty kwoty VAT na specjalny rachunek VAT, Ministerstwo Finansów opracowało w projekcie regulacji szereg zachęt, które mają przekonać nabywcę do wpłaty kwoty VAT na specjalne konto VAT sprzedawcy. Jakie więc korzyści można odnieść ze stosowania nowego rozwiązania?
-
Brak sankcji
Nabywca, który wybierze podzieloną płatność, nie będzie narażony na sankcje VAT
-
Brak solidarnej odpowiedzialności z dostawcą
Nabywca korzystający ze split payment nie będzie odpowiadał solidarnie ze sprzedawcą za niezapłacony podatek. Odpowiedzialność solidarna dotyczy aktualnie towarów wymienionych w załączniku 13 do ustawy o VAT.
-
Przesłanka należytej staranności
Jak wskazano w uzasadnieniu do projektu do ustawy "płacenie z zastosowaniem mechanizmu podzielonej płatności będzie jedną z mocniejszych przesłanek dla wykazania, że nabywca dochował należytej staranności, zawierając transakcję z kontrahentem, co będzie miało bardzo istotne znaczenie dla bezpieczeństwa VAT naliczonego nabywców." Oznacza to, że korzystając z podzielonej płatności w przypadku zakupów od nieuczciwego podmiotu, nabywca powinien mieć możliwość obronić odliczenie VAT naliczonego od takich zakupów i wyeliminować ryzyko posądzenia o współudział w wyłudzeniach VAT.
Konsekwencje dla sprzedawcy
-
Ograniczenie możliwości wykorzystania środków z rachunku VAT
Dysponowanie środkami zgromadzonymi na rachunku VAT będzie ograniczone. Z konta VAT będzie można co do zasady wyłącznie dokonać zapłaty VAT do urzędu lub na rzecz własnych dostawców – również na rachunek VAT. Wydatki na inne cele niż zapłata VAT będą wymagały zgody naczelnika urzędu skarbowego. Termin na udzielenie zgody to 60 dni od daty otrzymania odpowiedniego wniosku od przedsiębiorcy.
Środki zgromadzone na rachunku VAT będą cały czas środkami należącymi do podatnika. Projekt regulacji nie przewiduje żadnego dostępu do środków zgromadzonych na rachunku VAT dla organów podatkowych
-
Skonto przy płatności VAT z dedykowanego rachunku
Sprzedawca będzie miał możliwość zmniejszenia wysokości VAT należnego płatnego na konto urzędu skarbowego, w sytuacji gdy płatność będzie realizowana z rachunku VAT oraz płatność zostanie uregulowana przed terminem. Wysokość korzyści finansowej będzie ustalana na podstawie specjalnego wzoru.
-
Przyspieszony termin zwrotu