top of page

Pierwotnie obowiązek stosowania kas fiskalnych online miał dotyczyć wszystkich przedsiębiorców i obowiązywać od stycznia 2018 roku. Na przestrzeni ostatnich miesięcy Ministerstwo Finansów zmieniło podejście do tego tematu i postanowiło rozłożyć obowiązek stosowania kas fiskalnych online w czasie, ich wdrożenie w pierwszej kolejności wymaga bowiem przyjęcia nowego rozporządzenia w sprawie kryteriów i warunków technicznych, którym muszą odpowiadać kasy rejestrujące. Jest to niezbędne, tak by producenci byli w stanie przygotować zgodne z wymogami modele kas fiskalnych, a przedsiębiorcy mieli możliwość ich zakupu.

 

Jak donosi Ministerstwo Finansów obowiązek stosowania kas fiskalnych online w I etapie przez wybrane branże zostanie przesunięty ze stycznia 2018 roku na styczeń roku 2019. Do branż tych kwalifikują się:

 

gastronomia

 

paliwa

 

usługi kosmetyczne

 

usługi fryzjerskie

 

usługi motoryzacyjne

 

usługi wulkanizacyjne

 

usługi fitness

 

- czyli gałęzie, w których dochodzi do największych nieprawidłowości w trakcie kontroli.

 

Ważne!

 

Należy pamiętać, iż kasy fiskalne online poza powyższymi branżami mogą dotyczyć również innych, aktualnie trwają bowiem prace nad aktami prawnymi regulującymi te kwestie, a ich wersje nie są ostatecznymi.

 

Wymiana kas na kasy fiskalne online

Jak wynika z doniesień Ministerstwa Finansów, koszt wymiany kas fiskalnych będzie poniekąd refundowany. Zgodnie z zapowiedziami wzrośnie wartość ulgi na zakup kasy fiskalnej, która aktualnie wynosi maksymalnie 90% wartości netto, jednak nie więcej niż 700 zł. Po zmianach ma to być maksymalnie kwota 1000 zł.

 

Centralne Repozytorium Kas a kasy fiskalne online

Zgodnie z nowelizacją ustawy o VAT przedsiębiorcy będą zobligowani do zapewnienia połączenia kasy fiskalnej z Centralnym Repozytorium Kas za pośrednictwem sieci teleinformatycznej umożliwiającej przesyłanie informacji między kasą a rejestrem. Co ważne, system ten będzie odbierał i gromadził informacje z kas fiskalnych online w celach analitycznych i kontrolnych.

 

W związku z wdrożeniem nowego systemu kas zmienią się również obowiązki podatników w tym zakresie. Planuje się:

 

  • zniesienie obowiązku zgłoszenia kasy rejestrującej do naczelnika urzędu skarbowego w celu otrzymania numeru ewidencyjnego; jak wynika z założeń, kasy fiskalne online będą łączyły się z Centralnym Repozytorium Kas, dzięki czemu fiskalizacja i tym samym zgłoszenie kasy do naczelnika urzędu skarbowego będą dokonywały się automatycznie;

 

  • że gdy z przyczyn niezależnych od podatnika w sposób trwały nie będzie możliwe zapewnienie połączenia kasy poprzez sieć teleinformatyczną z Centralnym Repozytorium Kas umożliwiającego przekazywanie informacji w sposób ciągły, podatnik byłby zobowiązany do uzyskania zgody naczelnika urzędu skarbowego na przesyłanie tych informacji w odstępach czasowych;

 

  • że gdy z przyczyn niezależnych od podatnika przejściowo nie będzie możliwe zapewnienie połączenia kasy poprzez sieć teleinformatyczną z Centralnym Repozytorium Kas, podatnik byłby zobowiązany do zapewnienia tego połączenia niezwłocznie po ustaniu tych przyczyn, jednocześnie byłby zobowiązany do prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kasy;

 

  • wprowadzenie obowiązku przekazywania informacji z kas do Centralnego Repozytorium Kas w postaci elektronicznej, tj. JPK-Paragon.

bottom of page